Martin Lechowicz

Napominanie

Ktoś mi przypomniał właśnie słowo "napominanie". Znasz takie słowo?

Normalny człowiek nie wie co to jest. Wie tylko, że mu się to kojarzy kościelnie. No i dobrze mu się kojarzy.

Według Biblii napominanie jest to coś pomiędzy zachęcaniem, wychowywaniem, ostrzeganiem i naprowadzaniem. W kościelnej praktyce natomiast jest to grzeczniejsze słowo określające opierdalanie bliźniego swego.

Im świętszy kościół tym częściej, mocniej i bardziej drobiazgowo cię napomni. Opierdoli, znaczy. Za krótka spódniczka - bądź napomniana, siostro. Za długie włosy - napominamy cię, bracie. Klaszczesz podczas piosenki - czynisz zgorszenie. Nie klaszczesz podczas piosenki - nie gaś ducha.

Napomina się za wszystko. Od dzikiej orgii z połową członków konkurencyjnego kościoła, do nieprawidłowego koloru butów. Mnie raz napomnieli za wypicie puszki Coli. Co chcecie, kościół przeszedł długą drogę od czasów Jezusa: od "spragnionego napoić", poprzez "weź i napój się sam", aż do "spragnionemu zakazuje się pić".

Opierdalanie się nawzajem z uśmiechem braterskiej miłości na gębie to w życiu kościelnym drugie najpopularniejsze zjawisko. Pierwszym jest oczywiście plotkowanie.

Ja osobiście nie mam wątpliwości, że obie te rzeczy są najważniejszym powodem, dla których w kościołach ewangelicznych cały czas ubywa ludzi, a ci którzy tam są, stają się z czasem coraz mniej zdolni do własnej inicjatywy i działania. Nic w tym dziwnego. Człowiek napominany na prawo i lewo pośród słodkich uśmiechów życzliwości czuje się jak na jednym wielkim teście. Po jakimś czasie takiego życia boi się w końcu palcem ruszyć, żeby go zaraz ktoś miły i sympatyczny nie napomniał. Ostatecznie taki człowiek albo dostaje pierdolca do reszty i zmienia się w ławkowe zombie albo wybucha i dostawszy ataku wścieklizny rzuca w diabły kościelne towarzystwo i przechodzi na religijną obojętność. I niech was ręka boska broni, żeby potem przy kimś takim powiedzieć głośno słowo "Bóg"!

Nie dziwię mu się ani trochę. Bo skoro życie ludzi w kościołach ma być odbiciem charakteru Boga, to jakiż jest ten Bóg? Małostkowy - to pierwsze słowo, które przychodzi mi do głowy. Drugie i trzecie słowo zostawię dla siebie, bo jest niecenzuralne.

Zaprawdę, powiadam wam: więcej Boga znajdziecie w burdelach niż wśród takich ludzi. Jezus powiedział raz o religijnych ludziach z jego czasów: "powiadam wam, że poborcy podatkowi i prostytutki wyprzedzają was do Królestwa Bożego" [Mat 21:31]. Rozumiem dobrze, co miał na myśli.

My się z resztą często z Jezusem zgadzamy.

Jedno jeszcze tylko powiem na ten temat. Że gdyby ci, którzy się na Jezusa powołują, przykładali tyle wagi do szukania miłości, życzliwości i sympatii do ludzi, ile przywiązują do napominania, oceniania i wytykania im błędów, to by nie musieli szukać strategii ewangelizacyjnych, organizować wielkich krucjat i zatrudniać speców od marketingu ewangelizacyjnego.

Ludzie by sami przychodzili.

Tylko najpierw to trzeba ludzi polubić. A dopiero potem zapraszać.

Rzekłem.

comments powered by Disqus
  • maile przychodzą najwyżej 3 razy w tygodniu
  • możesz się wypisać jednym kliknięciem
  • twój mail jest bezpieczny - dbam o to ja i MailChimp

Zobacz też:

Sklepik

Wejdź do sklepiku i kup sobie coś fajnego do czytania! A jak już masz to kup drugie. Na prezent.

Dlaczego wierzę w Boga 32

Jedno z najpopularniejszych pytań towarzyskich w Polsce brzmi: "na kogo głosujesz".

Innym, równie popularnym zagadnieniem jest "czy Bóg istnieje".

Wiele osób dziwiło się głośno, kiedy odkrywali, że mam taki a nie inny stosunek do Boga, a zdziwienie było tym większe, że ewidentnie mam mózg. I nawet go używam. Jak to więc możliwe, że jako gorący zwolennik mózgu nie jestem ateistą? ...

© Martin Lechowicz 2010. Wszystkie prawa i tak dalej.