Martin Lechowicz

Facebook cenzuruje Lechowicza

No po prostu nie wierzę. Facebook wywalił mój wpis o różnicy między kobietami a mężczyznami. Z powodu takiego, że łamie "community guidelines".

Nie podali jakie konkretnie. Dlaczego? Widzę tu dwa możliwe powody. Pierwszy: żeby się nie ośmieszyć, że nie zrozumieli w ogóle treści. A drugi: że administrator w ogóle tego nie czytał, tylko uwierzył zgłoszeniu donosiciela.

Gdyby to była prawda to wniosek byłby ponury: oto pracownicy Facebooka mniej cenią tego, kto pisze interesującą dla czytelników treść, niż tego kto na niego donosi.

Kierowani tą zachętą powinniśmy teraz wszyscy zacząć donosić na siebie, zamiast pisać.

Mogliby przynajmniej skończyć z tą hipokryzją i przestać mówić o "community guideliness". Pzecież to nie są "community guidelines", tylko "Facebook guidelines". Albo "lawyers guidlines".

Bo ja też jestem częścią "community" a nie przypominam sobie, żeby ktoś ze mną jakieś zasady konsultował. Nie wierzę też, że społeczność moich czytelników po ostatnim wpisie masowo stwierdziła, że to, co napisałem, było tak oburzające, szkodliwe i niecne, że należy posunąć się aż do całkowitej cenzury.

Za PRL-u nie cenzurowało się takich rzeczy.

Ale ludzie donosili. Tak jak i dziś donoszą. Miłość do władzy dziedziczymy po rodzicach.

Owemu donosicielowi, który jako najlepszy sposób dyskusji wybrał interwencje władzy, sugeruję, żeby po prostu przestał czytać to co piszę. A nie przeszkadzał innym. Poza tym niech pamięta, że w tym kraju tolerancja dla donosicieli jest bardzo niska. I niech się zastanowi dlaczego.

Bo są tacy, którzy uważają, że skarżenie się władzy na kolegów jest gorsze niż to, przeciwko czemu się skarży. I może mają rację, bo to niszczenie społeczności. Nadmierne forsowanie "community guidelines" niszczy "community". Zostają tylko "guidelines".

Skoro więc Facebook bawi się w Główny Urząd Cenzury i do tego w tak niekompetentny sposób, to odtąd wszystkie wpisy sugerujące, że mężczyźni różnią się od kobiet a ludzie oprócz zalet mają też i wady, będę umieszczał wyłącznie na swoim blogu.

A jak tak dalej pójdzie, to za parę lat na Facebooku będzie można tylko publikować zdjęcia kotów i wpisy o treści "ładna pogoda".

comments powered by Disqus
  • maile przychodzą najwyżej 3 razy w tygodniu
  • możesz się wypisać jednym kliknięciem
  • twój mail jest bezpieczny - dbam o to ja i MailChimp

Zobacz też:

Elektro-sklepik

Wspieraj barda, kup piosenkę! Każda piosenka za złotówkę czy coś takiego. Tanio jak cholera!

Facebook dzieciom 17

Niedawno Facebook w ramach chronienia nas przed błędami życiowymi wprowadził procedurę opieki nad potencjalnymi samobójcami.

Działa to tak, że kiedy wykryją u ciebie myśli samobójcze, blokują ci konto i zapraszają na terapię.

© Martin Lechowicz 2010. Wszystkie prawa i tak dalej.